NOWE HITY I KITY Z KICKSTARTERA!

czwartek, 06 luty 2014. Opublikowany w News

kicksta1.jpg

   Zaczynamy nowy cykl, w którym polujemy na sensacyjne nowości na Kickstarterze, Indiegogo, Polakpotrafi i czasem innych serwisach opartych na Crowdfundingu. Oczywiście interesują nas jedynie projekty związane z drukiem 3D!

 

Kickstarter-logo.jpg
  3Doodler, Form 1, B9 Creator, Buccaneer, Zortrax... co łączy wymienione projekty? Oczywiście wszystkie zdobywały popularność i pieniądze na portalach crowdfundingowych. Postanowiliśmy przeszukać zasoby najpopularniejszych portali zajmujących się społecznościowym finansowaniem w poszukiwaniu ciekawych projektów. Poniżej przedstawiamy 11 kampanii, które zwróciły naszą uwagę. Oczywiście każdy projekt w jakimś stopniu łączy się z drukiem 3D!

 


 

11. Antyszpiegowski Eyebloc

Platforma: INDIEGOGO
Cena: 10$ za 2 szt. 

EYE_B_DSC_01515491.jpg

Odkąd Edward Snowden ujawnił istnienie programu PRISM wiemy, że agencje rządowe gromadzą ogromne ilości danych i mają możliwość szpiegowania firm, instytucji i obywateli. O ile mozliwość włamania się do skrzynki mailowej, czy kont na serwisach społecznościowych już nikogo nie dziwi, o tyle szpiegowanie za pomocą wbudowanej w laptop, lub telefon kamerki, może być nową jakością w śledzeniu niewinnych internautów. Czy to możliwe? Na portalu Niebezpiecznik.pl, Piotr Konieczny pisze:

"Kiedy gruziński rząd zorientował się, że ktoś buszuje im po serwerach, podstawili obiecująco wyglądający plik PDF, który oczywiście ściągnął włamywacz -- do otwarcia go na swoim komputerze skorzystał jednak z przestarzałej wersji czytnika PDF-ów, a to umożliwiło gruzińskiemu rządowi na przejęcie komputera włamywacza, w tym kontrolowanie pracy jego kamery."

Pomysł przedstawiającego się jako C.J. konstruktora Eyebloc jest bardzo prosty - sprzedaje zaślepkę do zasłonięcia kamery internetowej w czasie kiedy akurat nie chcemy byś szpiegowani. Ten malutki kawałek plastiku, który ma dzielnie chronić naszej prywatności jest oczywiście drukowany w 3D. Kampania zbiera fundusze na kolejną generację Eyebloca, cieńszą, twardszą, bardziej wytrzymałą.

Hit czy kit?
Naszym zdaniem to lekka paranoja. Kit!

3449330-tumblr_loq5o7rd4n1qzl8s1o1_400.gif

 


 

10. Drukarka 3D DLP Unicia

Platforma: INDIEGOGO
Cena: 499-999$

f394cbc3dd0fc2768f2aa23b4fefacc7.jpg

   Drukarki DLP są super! Jakość, jaką można uzyskać drukując z żywicy jest bez porównania lepsza od tej z drukarek FDM. Oczywiście za wiekszą dokładność trzeba dopłacić.... ale zaraz! Oto drukarka DLP za 999$! Na dodatek już teraz możesz kupić na Indiegogo kupony, które w marcu dadzą Ci wielką zniżkę na do cacko! Zapłać 100 dolców teraz, a za miesiąc kupisz Unicię za 499$. Wow?

Od filmiku promującego kampanię tej drukarki, poprzez pakiety nagród, niski cel(500$?), aż po zdjęcia wydruków - wszystko co dotyczy Unicii jest podejrzane. Dukowanie w żywicy ma sens tylko kiedy daje nam wartość lepszą niż FDM, a poniższe zdjęcie raczej nie potwierdza takiego stanu rzeczy:
54a0212bbfb24c7507c45ac74041bd62.jpg

 

Hit czy kit?
Słabizna!

shaking_head_breaking_bad.gif

 


 

9.Maker Kase - uniwersalna komora do drukarek

Platforma: Kickstarter
Cena: od 300$

maker-kase-3d-printer-1.png

Twoja drukarka nie ma komory i  przeciągi hulające po stole roboczym niszczą wydruki? A może chciałbyś po prostu żeby drukowała nieco ciszej, a zapach ABS niewypełniał całego domu? Może boisz się, że wścibskie paluszki Twoich dzieci, ciekawski pies, kot, albo żółw zakłócą pracę urządzenia i co gorsze zrobią sobie krzywdę?  Naprzeciw Twoim potrzebom wychodzi producent Maker Kase - uniwersalnej komory na drukarkę 3D. Po prostu wsadzasz swoją drukarkę do środka, zamykasz drzwiczki na klucz i niczym nie musisz się martwić. Wykonana z solidnej, nierdzewnej stali komora o wymiarach ok. 55x55x60cm to prawdziwy sejf zapewniający Twojej drukarce bezpieczeństwo pracy. W środku znajdziesz żarówkę do oświetlania wnętrza komory i wiatraczek. Czego nie ma? Grzałki! Za dodatkowe 300 dolarów  zainwestowane w drukarkę chcielibyśmy czegoś więcej. Sam pomysł wydaje się dobry, ale niestety nie wróżymy mu sukcesu. Cel na poziomie 82,500$, póki co zrealizowany w kilku procentach. 

Hit czy kit?
Fajny pomysł, ale nie tym razem.

maybe.gif

 


 

8.Silnik rakietowy z drukarki 3D

Platforma: Kickstarter
Cena: od 10$ - w żadnym pakiecie nie dostajesz rakiety :( 

silniczek.png

   To, że można wydrukować części silnika rakietowego, które pomimo ekstremalnych temperatur i naprężeń doskonale spełnią swoją rolę, już jakiś czas temu pokazała NASA (link). Nadir Bagaveyev, Kalifornijczyk z tytułem inżyniera kosmonautyki, postanowił wykorzystać zaawansowane technologie addytywne do stworzenia silnika rakietowego. Druk 3D pozwala na tworzenie metalowych części o geometrii, która była nieosiągalna konwencjonalnymi metodami.I nie jest to puste gadanie! Jak wiadomo sercem każdej rakiety jest silnik. W projekcie Nadira wykorzystany został rzadko stosowany typ silnika rakietowego - aerospike, zwany inaczej silnikiem powietrznostożkowym. Cechuje się on  zachowaniem wydajności w szerokim zakresie wysokości. Wykorzystuje specjalne zakończenie dyszy w kształcie stożka, która kompensuje spadek mocy silnika przy zmianie wysokości.
697px-Aerospikeprinciplediagram.svg.png
Co to oznacza? Jeśli oglądaliście kiedyś start promu kosmicznego wiecie, że rakieta unoszona jest kolejno przez różne segmenty o osobnych silnikach. Silnik rakietowy działa sprawnie na określonym przedziale wysokości. Otóż Aerospike działa sprawnie na każdej wysokości, a uniwersalność tego rozwiązania ograniczana była jedynie... metodami produkcji. Jęli chcesz wziąć udział we wsparciu tego niezwykłego projektu, musisz pożegnać się z myślą o materialnych pamiątkach po kampanii. W zależności od poziomu wsparcia, możesz dostać podziękowania, zaproszenie na warsztaty projektowania rakiet (webinar), lub w najlepszym wypadku osobiści odpalić jeden z prototypów. 

Na jakiej drukarce oni to robią? Nadir tajemniczo odpowiada, że korzysta z maszyny podobnej do tych, z których korzysta Shapeways. 

Hit czy kit?
Zdecydowanie hit, trzymamy kciuki!

excited-adventure-time.gif

  


 

7. Hero Forge: twórz i drukuj w 3D własne figurki.

Platforma: Kickstarter
Cena: od 20$
dcc91e7dac924468665540276f029906_large.jpg
ce7af77b762f4fdb619b998da9de6f02_large.jpg

Prosty, świetnie zrealizowany pomysł trafiający w realne zapotrzebowanie - to się musiało udać! Kampania już zebrała ćwierć miliona dolarów! O co chodzi? Prosta intuicyjna aplikacja, pozwala nam manipulować dokładnym modelem 3D postaci z gry Hero Forge. Kiedy już ustawimy naszego bohatera w odpowiedniej pozycji, zamawiamy model.

W niedługim czasie wymarzona i niepowtarzalna figurka zostanie do nas wysłana. Różne pakiety pozwalają zamówić różne rodzaje figurek różniące się wielkością, dokładnością, czy materiałem. Niektóre nadają się do malowania, inne nie. Prosta, sprytna i bardzo udana aplikacja druku 3D!

Hit czy kit?
Absolutnie hit!

daft-punk.gif

 


 

6. Stick Filament - koniec ze szpulą!

Platforma: INDIEGOGO
Cena: od 20 Euro

20140125074121-fili.jpg20140125065951-sequenza_sistema1920.jpg

   Czy zadałeś sobie kiedyś pytanie, czemu właściwie filament musi być nawinięty na szpulę? Mówisz, że to pozwala zapewnić drukarce 3D jego odpowiedni zapas i wygodny sposób podawania? Włosi z Maceraty są absolutnie innego zdania. Ich pomysł to pręt plastikowy pocięty na krótkie odcinki z zagwintowanymi końcówkami. Dzięki temu można łączyć ze sobą różne rodzaje materiału nie przerywając ani na sekundę procesu druku! To nawet ciekawy pomysł, bo używając innych barw filamentu do kolejnych warstw można uzyskać na prawdę ciekawe efekty, ale to oznacza również, że nie zostawisz swojego wydruku "na noc".


Czy tylko nas postać Emilio bawi do łez?

Pomimo artykułów na większości branżowych serwisów projekt nie zelektryzował społeczności i istnieją nikłe szanse na zebranie 20 000 dolarów założonego celu. A trochę szkoda - takie krótkie patyczki to taniutki sposób, żeby łatwo przetestować nowe rodzaje filamentu, do których produkcji Stick Filament się przymierza (Drewniana pulpa, aluminium, ultraczysty ABS, etc.). Samo gwintowanie filamentu też nie jest złym pomysłem, może warto wystawić na INDIEGOGO gwintownicę?

Hit czy kit?
Mamy ambiwalentne uczucia

oh_well.gif

  


 

5. Sculptures: miniaturowe czaszki ze skanów CT

Platforma: Kickstarter
Cena: od 25 $

4b967865d462746f6b4be648369daf5a_large.jpg

Bardzo lubimy projekty, które zamiast zapowiadać entą supermegarewolucję w druku 3D, pokazują pomysł na biznes z jego zastosowaniem. Udany projekt Scotta Camezine z Pensylwanii polega na tworzeniu biżuterii i akcesoriów kolekcjonerskich z motywami czaszek różnych zwierząt o niezwykłej dokładności.

98c9ff9ea1c670e580ed946dfd35222d_large.jpg

Najpierw na podstawie skanu CT czaszki tworzony jest jej model 3D. Następnie model taki jest drukowany, na podstwie wydruku tworzona jest forma, a z formy odlewany przedmiot końcowy ze złota, srebra, czy brązu. Yeah!

Hit czy kit?

Lubimy to!
dr-mccoy-and-captain-kirk-approve.gif

  


 

4. Stampomatica, prasa z drukowanym w 3D stemplem

Platforma: Indiegogo
cena: 135$

20131216045956-Stampomatica_Indiegogo_Combo.jpg

To gratka dla designerów, grafików, artystów wszelkiego rodzaju. Ręczna prasa do papieru korzystająca z czcionek i kształtów pochodzących z drukarki 3D, to nietypowe zastosowanie druku 3D w... druku 2D! Niczym dziecko bawiące się pieczątkami możesz dzięki takiemu urządzeniu personalizować przedmioty. Wyobraź sobie, jak niezwykłe różnorodne wizytówki i kartki pocztowe można wykonać za jej pomocą. Projekt na duży plus, ale kampania na Indeigogo wydaje się za mało starannie przygotowana.

Akcja powoli się kończy i wszystko wskazuje na to, że limit 15,000 dolarów nie zostanie osiągnięty. Nic straconego - takie proste urządzenie można zrobić samemu mając dostęp do podstawowych narzędzi i drukarki 3D.

Hit czy kit?
Pomysł świetny, realizacja natomiast pozostawia wiele do rzeczenia. 

oh-lord-no.gif

  


 

3. Robot Army Starting KIT

Platforma: Kickstarter
Cena: 95$

backyard2.jpg

  

Czy nie marzyłeś kiedyś o armii bezwzględnie posłusznych robotów? Już teraz możesz zacząć budować swoje imperium wydając na każdego "żołnierza" zaledwie 100 dolarów. Ok, tak na prawdę opisane tutaj roboty bynajmniej nie mają zastosowania bojowego, ani właściwie żadnego innego poza dostarczaniem rozrywki. Nie każdy dobry pomysł musi być praktyczny! Roboty wykonane są z frezowanego pleksi i części drukowanych w 3D. W kicie znajdziemy też śrubki, części do łożyski i elektronikę Hex Brain.

3fa1db8c2b0f1aed1c139528246867a3_large.jpg

Możliwości płytki nie są w pełni wykorzystane co pozwala domorosłym hakerom na dowolne przerabianie funkcjonalności urządzenia. Z kolei niedoświadczony użytkownik nie będzie miał problemów ze złożeniem kitu. Roboty zbudowane są w odwróconym układzie delta a na szczycie, w miejscu łączenia się ramion mają diodę LED. Na płytce zakodowane jest już kilka schematów ruchu, ale zasadniczo cała zabawa polega na programowaniu poleceń dla tej zabawnej maszynki. Kampania jest na prawdę fajnie przemyślana, ma swój klimat i na prawdę wierzymy twórcom robota w szczerą radość jaką mają ze swojej pracy. 

Hit czy kit?
Może nie jest to narzędzie do pracy, ale da Ci duuuuużo zabawy!

bradshawface.gif

  


 

2. Make VR: tworzenie modeli 3D gestami!

Platforma: Kickstarter

Cena: od 399$

 makevr-3d-modeling-kickstarter-2.jpg

Już prototyp kontrolera ruchu STEM pokazywany na Maker Faire New York 2013 przez Sixense  wzbudził ogromne zainteresowanie. Pierwotnie przeznaczony do wykorzystania w grach komputerowych i wirtualnej rzeczywistości, kontroler wykorzystywał synchroniczną pracę obu rąk i ich palców. Coś jak zaawansowana wirtualna kierownica. Projekt odniusł spektakularny sukces na Kickstarterze (link), a dziś powraca ku chwale projektowania 3D i druków przestrzennych, razem z oprogramowaniem pozwalającym wykorzystać to niezwykłe urządzenie do tworzenia wirtualnych brył.

Wśród wielu funkcji znajdziemy też opcję "multiplayer" pozwalającą na jednoczesne modyfikowanie obiektu przez nawet 5 użytkowników pracujących na jednym urządzeniu, lub łączących się przez internet. Pakiet kontroler + software to (do wyczerpania limitu 1000 sztuk) 399$. Samo oprogramowanie, dla posiadaczy kotrolera to 169$. 

Hit czy... jasne, że to HIT!!!
Po prostu Łoooo!
woah.gif

  


 

1. uArm: ramię robota dla każdego!

Platforma: Kickstarter
Cena:  od 155$

IMG_7963.jpg7af666fccd515a6605b4221d6edd3add_large.gif

Amatorski, miesczący się na biurku robot przemysłowy za mniej niż 1000zł, to pomysł autorstwa mieszczącej się w Shenzhen (Chiny) uFactory. Inspirowana robotem paletyzującym ABB IRB 460 konstrukcja wykonana jest z akrylu, bądź drewna i sterowana przez elektronikę kompatybilną z Arduino.
pledz.png
Tak wygląda sukces;]

Razem z uArm otrzymujemy aplikację na Windows pozwalającą na sterowanie urządzeniem za pomocą myszki i klawiatury. Posiadając podstawowe umiejętności programowania możesz stosować to wspaniałe narzędzie do czego tylko zapragniesz. Prawie wszystkiego. Na dodatek sama kampania przeprowadzona jest w bardzo przystępny, atrakcyjny sposób, a Chińczycy z uFactory udowadniają, że wbrew wrażeniu, jakie pozostawiła Afinia, Azjaci tez mają poczucie humoru i potrafią być cool. 

Jedyną wadą uArm z naszej perspektywy jest to, że ze wszystkich wspomnianych urządzeń ma najmniej wspólnego z drukiem 3D. Jeszcze! Ale poczekajmy na pierwszego śmiałka, który ruszy głową i połączy ramię z 3Doodlerem tworząc ekonomiczną miniaturę cudownego MATAERIAL...

Hit czy kit?
Hit, legenda, szaleństwo! Kocham Kickstartera!
o-m-g-baby.gif

 

  

Komentarze (2)

 • Paweł Centrum Druku 3D

  Paweł Centrum Druku 3D

  07 luty 2014 o 08:23 |
  The worst: Drukarka 3D DLP Unicia
  The best: Stick filament
  • Ryszard Muriasz

   Ryszard Muriasz

   07 luty 2014 o 12:30 |
   Dla mnie rewelacją jest uArm, bo jeśli nie drukarki, to coś co też jest sterowane przez Arduino, wykorzystuje jako napęd serwa modelarskie (standardowe, często używane) i może być alternatywą do prowadzenia warsztatów budowy (zamiast drukarek) jako magnes przyciągający kolejne osoby do FabLabów, HackerSpace-ów itp.

   Skomentuj

   Zaloguj się aby skomentować

    

   • Polityka Prywatności  •  Regulamin  • Kontakt• FAQ                                                                                                                                                                           Monkeyfab 2013