Druk 3D na Super Bowl, czyli Nike wyposaża graczy w korki drukowane w 3D.

poniedziałek, 03 luty 2014. Opublikowany w News

SP14_AT_SB_Vapor_Carbon_II_PR_004_large.jpg

 

    Super Bowl  - tak popularnie nazywa się w finałowy mecz ligi NFL o mistrzostwo w futbolu amerykańskim. W tym roku o zaszczytne trofeum walczyły drużyny z Seattle i Denver, a w jak najlepszym występie zawodników obu drużyn pomagały skonstruowane specjalnie na tę okazję buty Nike Vapor Carbon Elite Cleat uzbrojone w korki z drukarki 3D!

 


 

    Super Bowl to największe, coroczne święto sportu w USA. To, że żadna impreza sportowa nie ma tak gigantycznej oglądalności jak finał ligi NFL, od lat wykorzystują reklamodawcy tworząc niezwykłe klipy emitowane tylko w ten jeden wieczór, co dla nas Europejczyków może być dużo bardziej interesujące niż sam mecz. Tym razem mecz nie obfitował w dramatyzm i był bardzo jednostronnym widowiskiem - zawodnicy Seattle Seahawks rozgromili Denver Brancos aż 48 : 8! 

 SP14_AT_SB_Vapor_Carbon_II_det_002_large.jpg

Być może (zastrzegam, że to jedynie śmiał hipoteza) zawodnicy z deszczowego Seattle lepiej potrafili wykorzystać możliwości jakie dawały im niesamowicie nowoczesne buty wyprodukowane przez Nike. VAPOR CARBON 2014 ELITE FOOTBALL CLEAT to kontynuacja modelu z poprzedniego roku (Nike Vapor Laser Talon.,w którym po raz pierwszy wykorzystano elementy drukowane w 3D przy produkcji wyczynowego obuwia.

SP14_AT_SB_Vapor_Carbon_II_det_003_large.jpg

Inżynierowie z Nike po raz kolejny analizowali nagrania ruchu sportowców wyszukując kluczowe momenty, w których można poprawić ich ruch. Okazało się, że zawodnicy zmieniając nagle kierunek ruchu lub startując z miejsca tracą czas przez chwilę pozostając w miejscu, w poślizgu. To ułamki sekund, ale Nike uznało je za kluczowe i postanowiło wyeliminować tzw. "krok zerowy" poprzez zastosowanie korków o kształcie inspirowanym... łopatą.  Odpowiednio rozmieszczone, drukowane z nylony zęby wgryzają się w ziemię w strategicznych miejscach podeszwy, a zawodnik ma mieć poczucie absolutnej kontroli ruchu bez najmniejszych poślizgów. Optymalne ułożenie korków i ich kształt zostały opracowane dzięki możliwości przetestowania dziesiątek różnych ich wersji w krótkim czasie. Nike twierdzi, że rozwój, jaki normalnie dokonałby się w ok 3 lata, udało się uzyskać w niecałe pół roku.

 

Czy faktycznie jakość detali obuwia ma tak niezwykłe znaczenie dla graczy - nie wiemy. Skoro jednak Nike konsekwentnie stawia na druk 3D przy produkcji obuwia, może to oznaczać dwie rzeczy - albo nowa technologia jest faktycznie rewolucją w branży obuwniczej, albo, co też nie powinno nas martwić, drukowanie brył wciąż jest bardzo nośnym tematem, atrakcyjnym z marketingowego punktu widzenia. Po prostu opłaca się budować kampanię reklamową z wykorzystaniem druku 3D.

Gratulujemy drużynie z Seattle!

81.gif

 

VIA: smithsonianmag 

Komentarze (1)

 • Paweł Centrum Druku 3D

  Paweł Centrum Druku 3D

  03 luty 2014 o 19:41 |
  W sumie bardzo ciekawe zastosowanie? Tego typu buty raczej nie trafią do seryjnej produkcji - a jeśli nawet, to będą odpowiednio zmodyfikowane (czyt. tańsze w produkcji). W amerykańskim sporcie jest powszechne projektowanie obuwia dla gwiazd pod konkretne wydarzenie, więc druk 3D stanowi tutaj świetną opcję!

  Skomentuj

  Zaloguj się aby skomentować

   

  • Polityka Prywatności  •  Regulamin  • Kontakt• FAQ                                                                                                                                                                           Monkeyfab 2013